0 votes
32 views
in ThermoChemistry by (138k points)
What is the enthalpy change of dissolving 5 grams of sodium hydroxide (NaOH) in 100 mL of water? The molar enthalpy of dissolution of NaOH is -44.51 kJ/mol.

1 Answer

0 votes
by (138k points)
To calculate the enthalpy change of dissolving 5 grams of sodium hydroxide  NaOH  in 100 mL of water, we first need to determine the number of moles of NaOH in 5 grams.The molar mass of NaOH is approximately:Na = 22.99 g/molO = 16.00 g/molH = 1.01 g/molTotal = 22.99 + 16.00 + 1.01 = 40.00 g/molNow, we can find the number of moles of NaOH in 5 grams:moles = mass / molar massmoles = 5 g / 40.00 g/mol = 0.125 molNext, we can use the molar enthalpy of dissolution to calculate the enthalpy change:enthalpy change = moles  molar enthalpy of dissolutionenthalpy change = 0.125 mol   -44.51 kJ/mol  = -5.56 kJThe enthalpy change of dissolving 5 grams of sodium hydroxide in 100 mL of water is approximately -5.56 kJ.

Related questions

Welcome to Sarvan Science Q&A, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.
...